Emniyet Genel Müdürlüğü Virüsü Nasıl Temizlenir?

Emniyet Genel Müdürlüğü Virüsü Nasıl Temizlenir?Son iki aydır üç ayrı müşterim de karşılaştığım virüstür kendisi. Müşteriler panik halinde arayarak ” benim bilgisayaraın ekranın da Emniyet Genel Müdürlüğü yazıyor , 200 TL ödemeniz gerekiyor… ödeme 2 gün içinde yapılmadığı taktirde ….. sayılı kanun gereğince bilişim suçlarından şu kadar para ve hapsi cezası …..”  diye uzayan cümleler anlatıyor. Aslında bu uluslararası çapta bir virüsmüş. Bu da Türkiye versiyonu. Aslında ekranda çıkan bir sürü yazı Emniyet logosu falan , bunlardan soran kullanıcıları bunun bir virüs olduğu konusunda ikna etmek zor oluyor.

Bilgisayara hangi yollardan bulaştığını henüz anlamadıysam da format atmadan temizleme yöntemini buldum.

Sisteminizi yeniden başlatın ve açılışta  F8 tuşuna basarak GÜVENLİ KİP KOMUT İSTEMİ ni seçerek açılş yapalım.

Sisteminiz biraz geç açılır ama açıldıktan sonra  CMD komut istem penceresi karşınıza gelecektir.Komut istem penceresinde regedit yazılarak programı açalım.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\Current Version\Winlogon anahtarının sağ penceresindeki Shell ikili verisinde yer alan Explorer.exe, skype.dat verisini sadece EXPLORER.exe  olarak güncelleyelim.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\Current Version\Winlogon anahtarındaki Shell verisine de aynı işlem tekrar yapalım.

Sonra regedit penceresini kapatıp cmd komut istem penceresinde

>cd Application Data

>Attrib

Açılan ekranda Application Data klasöründe Skype ismi ile başlayan 2 tane gizli sistem dosyamız (virüs) bulunuyor. Gizli dosyaları silebilmek için öncelikle Attrib komutu ile niteliklerini temizlememiz gerekiyor.

>Attrib -r -h -s skype.*

Çıkan ekranda  skype dosyalarından uzantılarını temizlenmiştir. Daha sonra  dosyaları da sistemimizden sillelim;  >Del skype.*

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın  (=

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.